Skip to content

66 Deerfield RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jun 12, 1985

Property Information

Block88.08
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,648
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
25%
Improvement Value:$95,500
75%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,056+2.9%
2024$14,638+3.4%
2023$14,163+0.2%
2022$14,141+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft2,648

Property Built

Built

Year Built: 1985