Skip to content

16 Coleman RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block88.10
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,201
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
40%
Improvement Value:$46,900
60%
Total Assessment$78,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,412+2.8%
2024$9,155+13.9%
2023$8,037+0.2%
2022$8,025+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,351DeedBook 17413, Page 1858

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 6517, Page 658Recorded11/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954