Skip to content

7 Coleman RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block88.11
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,201
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
47%
Improvement Value:$38,800
53%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+2.8%
2024$8,583+3.3%
2023$8,308+0.2%
2022$8,296+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 17394, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1954