Skip to content

3 Tutor PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Date
Mar 8, 2016

Property Information

Block88.13
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,176
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
31%
Improvement Value:$66,800
69%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,621+2.8%
2024$11,303+3.3%
2023$10,942+0.2%
2022$10,926+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969