Skip to content

15 Colin StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 20, 2010

Property Information

Block88.14
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,245
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
27%
Improvement Value:$83,700
73%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,818+2.8%
2024$13,440+3.3%
2023$13,011+0.2%
2022$12,991+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,245DeedBook 6161, Page 196

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 28170, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1971