Skip to content

1 Academic RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 1, 2000

Property Information

Block88.14
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,176
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,500
30%
Improvement Value:$82,300
70%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,022+2.8%
2024$13,639+3.3%
2023$13,203+0.2%
2022$13,183+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 4782, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1969