Skip to content

3 Academic RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block88.14
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,446
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
27%
Improvement Value:$88,200
73%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,538+2.8%
2024$14,141+3.3%
2023$13,689+0.2%
2022$13,669+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,446DeedBook 17006, Page 1518

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4532, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1970