Skip to content

29 Appleby LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$404,000
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block88.17
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,927
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
27%
Improvement Value:$100,500
73%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,531+6.4%
2024$15,530+3.3%
2023$15,034+2.0%
2022$14,741+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$404,000

To:

Sq Ft1,927DeedBook 6717, Page 629

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3985, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1977