Skip to content

7 Appleby LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block88.17
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,725
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
26%
Improvement Value:$105,300
74%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,107+2.8%
2024$16,640+3.3%
2023$16,108+0.2%
2022$16,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,725DeedBook 6904, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1977