Skip to content

9 Appleby LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 19, 1999

Property Information

Block88.17
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,899
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,200
31%
Improvement Value:$81,300
69%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,226+2.8%
2024$13,837+3.3%
2023$13,395+0.2%
2022$13,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,899DeedBook 4681, Page 711

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3676, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1976