Skip to content

10 Sudbury CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block88.20
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class10
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

To:

DeedBook 18968, Page 1894

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 6453, Page 562

Property Sale

Sale
$244,000

To:

DeedBook 5401, Page 568

Property Sale

Sale
$119,000

To:

DeedBook 4426, Page 768

Property Sale

Sale
$86,900

Property Built

Built

Year Built: 1984