Skip to content

14 Sudbury CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 1, 2018

Property Information

Block88.20
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class10
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
28%
Improvement Value:$38,800
72%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,560+3.1%
2024$6,365+3.3%
2023$6,158+0.1%
2022$6,150+1.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 17182, Page 1234

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 5926, Page 800

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5225, Page 515

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4524, Page 132

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4437, Page 345

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3815, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1984