Skip to content

29 Ardsley CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block88.20
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 5852, Page 439

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4120, Page 71

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3850, Page 767

Property Sale

Sale
$99,900

Property Built

Built

Year Built: 1984