Skip to content

9 Sudbury CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2002

Property Information

Block88.20
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4442, Page 103

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 3619, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1985