Skip to content

12 Sheffield CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block88.21
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class10
DescriptionTH WINDSOR
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,000
76%
Total Assessment$62,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,560+3.1%
2024$7,335+3.3%
2023$7,097+0.1%
2022$7,087+1.1%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 19556, Page 1855

Property Sale

Sale
$336,000

To:

Sq Ft1,226DeedBook 19204, Page 779Recorded5/5/2023

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 5448, Page 622Recorded1/31/2005

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 5036, Page 714

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3985, Page 783

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3851, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$89,000