Skip to content

13 Sheffield CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block88.21
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

To:

DeedBook 18351, Page 951

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 7064, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 6985, Page 93Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$111,000

To:

DeedBook 4324, Page 324

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 3797, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1986