Skip to content

30 Whittney CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Feb 15, 2000

Property Information

Block88.21
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft1,366DeedBook 4883, Page 134

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4580, Page 187

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3874, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$86,400