Skip to content

37 Whittney CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block88.21
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$197,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 7008, Page 692

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 6966, Page 149NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/11/2017

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4013, Page 714

Property Sale

Sale
$91,900

Property Built

Built

Year Built: 1985