Skip to content

9 Sheffield CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 5, 2010

Property Information

Block88.21
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class10
DescriptionTH PRINCETON
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,366
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
26%
Improvement Value:$41,700
74%
Total Assessment$56,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+3.1%
2024$6,708+3.3%
2023$6,490+0.1%
2022$6,481+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 6146, Page 442

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3846, Page 725

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3757, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1986