Skip to content

31 Brunswick Woods DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block88.25
Lot17.01
QualifierC0035
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1807

Building Details

Building Class10
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage5,063
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
14%
Improvement Value:$205,100
86%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,961+3.1%
2024$28,096+3.3%
2023$27,187+0.1%
2022$27,149+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 18576, Page 1489

Property Sale

SaleMulti
$423,845

To:

Property Built

Built

Year Built: 1985