Skip to content

38 Brunswick Woods DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block88.25
Lot17.02
QualifierC0042
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1807

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage563
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,600
16%
Improvement Value:$18,800
84%
Total Assessment$22,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,731+3.1%
2024$2,650+3.3%
2023$2,564+0.1%
2022$2,561+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft563DeedBook 7047, Page 837

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft563DeedBook 5976, Page 272Recorded8/19/2008

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5188, Page 111

Property Sale

Sale
$181,500

Property Built

Built

Year Built: 1986