Skip to content

70 Brunswick Woods DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block88.25
Lot17.03
QualifierC0074
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1807

Building Details

Building Class---
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage563
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,600
11%
Improvement Value:$29,400
89%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+3.1%
2024$3,904+3.3%
2023$3,778+0.1%
2022$3,772+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft563DeedBook 18036, Page 879

Property Sale

Sale
$72,500

To:

Sq Ft563DeedBook 3645, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1987