Skip to content

79 Brunswick Woods DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 13, 2009

Property Information

Block88.25
Lot17.03
QualifierC0083
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1807

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,125
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
14%
Improvement Value:$44,800
86%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,341+3.1%
2024$6,152+3.3%
2023$5,952+0.1%
2022$5,944+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 6036, Page 779Recorded4/2/2009

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4401, Page 307

Property Sale

Sale
$124,200
DeedBook 3594, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1987