Skip to content

21 Bennett CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 10, 2002

Property Information

Block88.30
Lot116
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class---
DescriptionTH HAWTHORNE
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,076
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
28%
Improvement Value:$39,000
72%
Total Assessment$54,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+2.8%
2024$6,306+3.3%
2023$6,104-4.1%
2022$6,366+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,076DeedBook 5057, Page 136

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4398, Page 866

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3783, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1985