Skip to content

9 Bennett CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block88.30
Lot121
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class---
DescriptionTH POPLAR
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,298
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$49,800
77%
Total Assessment$64,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+2.8%
2024$7,567+3.3%
2023$7,325+0.2%
2022$7,314+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 18743, Page 555

Property Sale

Sale
$319,300

To:

DeedBook 5526, Page 254

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 4921, Page 160

Property Sale

Sale
$113,000

To:

DeedBook 4075, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1985