Skip to content

1 Letts CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block88.30
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class---
DescriptionTH COTTONWOOD
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
33%
Improvement Value:$30,100
67%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,414+2.8%
2024$5,266+3.3%
2023$5,098-18.0%
2022$6,219+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft880DeedBook 7050, Page 488

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5105, Page 439

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4641, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1986