Skip to content

10 Van Pelt CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block88.30
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class---
DescriptionTH POPLAR
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,298
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,400
76%
Total Assessment$62,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+2.8%
2024$7,286+3.3%
2023$7,054+0.2%
2022$7,043+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 5692, Page 281

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5176, Page 689

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4555, Page 406

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4079, Page 551

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3850, Page 249

Property Sale

Sale
$120,150

Property Built

Built

Year Built: 1986