Skip to content

17 Anderson CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block88.30
Lot82
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PERSIMMON
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage901
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
29%
Improvement Value:$36,700
71%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+2.8%
2024$6,037+3.3%
2023$5,844+0.2%
2022$5,835+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

To:

Sq Ft901DeedBook 5352, Page 143

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 4956, Page 711

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4622, Page 583

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4200, Page 385

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3810, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1985