Skip to content

1 Anderson CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block88.30
Lot89
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class10
DescriptionTH HAWTHORNE
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage968
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
27%
Improvement Value:$41,100
73%
Total Assessment$56,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+2.8%
2024$6,551+3.3%
2023$6,342+0.2%
2022$6,332+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft968DeedBook 19011, Page 468

Property Sale

Sale
$247,500

To:

Sq Ft968DeedBook 5963, Page 191

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft968DeedBook 5492, Page 449

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft968DeedBook 4477, Page 546

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 3879, Page 181

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3721, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1985