Skip to content

16 Crandall DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block88.35
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class---
DescriptionTH MLM-SYCAMORE
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,342
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
38%
Improvement Value:$24,000
62%
Total Assessment$39,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,682+2.8%
2024$4,554+3.3%
2023$4,409+0.2%
2022$4,402+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,090

To:

Sq Ft1,342DeedBook 5373, Page 802

Property Sale

Sale
$91,742

To:

DeedBook 4133, Page 648

Property Sale

Sale
$68,050
DeedBook 3574, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1985