Skip to content

31 Cosgrove CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2005

Property Information

Block88.35
Lot59
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class---
DescriptionTH POPLAR
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,298
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,800
77%
Total Assessment$65,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+2.8%
2024$7,683+3.3%
2023$7,438+0.2%
2022$7,427+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 4776, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$126,000