Skip to content

454 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block88.36
Lot2.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class10
DescriptionFUNERAL HOME
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage7,055
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
8%
Improvement Value:$403,000
92%
Total Assessment$437,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,462+2.8%
2024$51,028+3.3%
2023$49,398+18.9%
2022$41,547+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983