Skip to content

42 Rice RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jul 28, 1994

Property Information

Block88.40
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1813

Building Details

Building Class---
Description170C
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,700
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
25%
Improvement Value:$73,700
75%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,035+3.1%
2024$11,676+3.3%
2023$11,298+0.1%
2022$11,282+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 4172, Page 121

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 3789, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1987