Skip to content

43 Rice RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$384,500
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block88.41
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1813

Building Details

Building Class---
Description125C
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,264
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
31%
Improvement Value:$55,900
69%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+3.1%
2024$9,570+3.3%
2023$9,261+0.1%
2022$9,248+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$384,500

To:

Sq Ft1,264DeedBook 5515, Page 98

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 5098, Page 592

Property Sale

Sale
$161,403
DeedBook 3633, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1987