Skip to content

24 E Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0024
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1810

Building Details

Building Class10
DescriptionTH YARDLEY
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,226
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
29%
Improvement Value:$36,100
71%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+3.2%
2024$5,795-0.9%
2023$5,849+0.1%
2022$5,841-21.7%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

To:

DeedBook 18887, Page 960

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft1,226DeedBook 18887, Page 960Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 6305, Page 881NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/1/2011

Property Sale

Sale
$144,000

To:

DeedBook 4854, Page 723

Property Sale

Sale
$113,000

Property Built

Built

Year Built: 1986