Skip to content

25 E Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0025
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1810

Building Details

Building Class10
DescriptionTH YARDLEY
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,226
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
22%
Improvement Value:$53,200
78%
Total Assessment$68,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316+3.1%
2024$8,068+3.3%
2023$7,807+0.1%
2022$7,796+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$259,900

To:

Sq Ft1,226DeedBook 17611, Page 991

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5967, Page 634

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 5967, Page 634Recorded7/23/2008

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3576, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1986