Skip to content

62 E Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0062
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1812

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PENNBROOK
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,071
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,100
70%
Total Assessment$50,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,109+3.1%
2024$5,927+3.3%
2023$5,735-24.4%
2022$7,590+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,071DeedBook 17632, Page 757

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4205, Page 336

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 3633, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1986