Skip to content

81 Whitehead Ln(Unit C0081)East Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0081
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1812

Building Details

Building Class10
DescriptionTH PENNBROOK
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,071
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
31%
Improvement Value:$34,000
69%
Total Assessment$49,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,975+3.1%
2024$5,797+3.3%
2023$5,609+0.1%
2022$5,601+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

To:

DeedBook 18743, Page 1184

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 4846, Page 755

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 3981, Page 412

Property Sale

Sale
$93,620
DeedBook 3597, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1986