Skip to content

86 Griggs PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0086
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1812

Building Details

Building Class---
DescriptionCF GLENHURST-I
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,118
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
40%
Improvement Value:$22,500
60%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,573+3.1%
2024$4,436+3.3%
2023$4,293+0.1%
2022$4,287+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6677, Page 875Recorded4/9/2015

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3641, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1986