Skip to content

119 Griggs PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0119
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1812

Building Details

Building Class10
DescriptionTH TANGLEWOOD
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,095
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
35%
Improvement Value:$28,300
65%
Total Assessment$43,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,280+3.1%
2024$5,122+3.3%
2023$4,957+0.1%
2022$4,950+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 19400, Page 1201

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,095DeedBook 18362, Page 255NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$189,900

To:

DeedBook 5242, Page 651

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 5073, Page 122

Property Sale

Sale
$110,000

Property Built

Built

Year Built: 1986