Skip to content

124 Griggs PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0124
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1812

Building Details

Building Class10
DescriptionCF FAIRMOUNT-II
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,026
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
50%
Improvement Value:$14,900
50%
Total Assessment$29,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,646+3.1%
2024$3,537+3.3%
2023$3,423+0.1%
2022$3,418+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 18994, Page 1663

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 17474, Page 982NU CodePost-appeal (29)Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 5602, Page 435Recorded12/23/2005

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 5164, Page 186

Property Sale

Sale
$73,449

Property Built

Built

Year Built: 1986