Skip to content

128 Hatfield LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Jun 12, 2009

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0128
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1810

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEAUVILLE-I
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,026
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
40%
Improvement Value:$22,500
60%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,573+3.1%
2024$4,436+3.3%
2023$4,293+0.1%
2022$4,287+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,026DeedBook 6056, Page 785

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4267, Page 730

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3908, Page 261

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3582, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1986