Skip to content

132 Hatfield LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0132
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1810

Building Details

Building Class---
DescriptionCF FAIRMOUNT-II
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,026
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
37%
Improvement Value:$25,400
63%
Total Assessment$40,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,926+3.1%
2024$4,779+3.3%
2023$4,625+0.1%
2022$4,618+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,026DeedBook 17511, Page 394

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 6905, Page 851Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$176,500

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 5877, Page 104Recorded10/3/2007

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 5793, Page 729NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/8/2007

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5222, Page 679

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5078, Page 717

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 3563, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1986