Skip to content

165 W Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0165
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1812

Building Details

Building Class10
DescriptionCF GLENHURST-II
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,118
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
40%
Improvement Value:$22,500
60%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,573+3.1%
2024$4,436+3.3%
2023$4,293+0.1%
2022$4,287+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6817, Page 280

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4890, Page 809

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3773, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1985