Skip to content

179 W Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 26, 2010

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0179
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1811

Building Details

Building Class---
DescriptionCF GLENHURST-I
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,118
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
34%
Improvement Value:$29,600
66%
Total Assessment$44,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,439+3.1%
2024$5,276+3.3%
2023$5,105+0.1%
2022$5,098+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6209, Page 464

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 5924, Page 889Recorded3/7/2008

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 5547, Page 720Recorded9/12/2005

Property Sale

Sale
$78,750
DeedBook 4252, Page 400

Property Sale

Sale
$78,640

Property Built

Built

Year Built: 1986