Skip to content

199 W Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0199
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1811

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEAUVILLE-I
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,026
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
45%
Improvement Value:$18,000
55%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+3.1%
2024$3,904+19.1%
2023$3,278+0.2%
2022$3,272+1.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,026DeedBook 18706, Page 1274Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$124,999

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 6843, Page 103Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$118,500

To:

DeedBook 5042, Page 865

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4966, Page 298

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Property Sale

Sale
$66,406

Property Built

Built

Year Built: 1985