Skip to content

281 Hatfield LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0281
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1811

Building Details

Building Class10
DescriptionCF MLL-FRMNT
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,026
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
94%
Improvement Value:$900
6%
Total Assessment$15,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,939+3.1%
2024$1,881+3.3%
2023$1,820+0.1%
2022$1,818+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 6395, Page 167NU CodeCOAH housing (21)Recorded10/15/2012

Property Sale

Sale
$32,426

To:

DeedBook 3864, Page 883

Property Sale

Sale
$25,260

Property Built

Built

Year Built: 1986