Skip to content

295 Hatfield LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0295
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1810

Building Details

Building Class---
DescriptionCF GLENHURST-I
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,118
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
40%
Improvement Value:$22,500
60%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,573+3.1%
2024$4,436+3.3%
2023$4,293+0.1%
2022$4,287+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$121,000

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6545, Page 161

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6504, Page 26NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 5664, Page 297Recorded5/8/2006

Property Sale

Sale
$79,853

Property Built

Built

Year Built: 1986