Skip to content

335 W Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0335
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1810

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PENNBROOK
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,071
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
31%
Improvement Value:$33,400
69%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,902+3.1%
2024$5,726+3.3%
2023$5,540+0.1%
2022$5,533+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,071DeedBook 7050, Page 879

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 6454, Page 826NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/15/2013

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 6435, Page 256NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/14/2013

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 5942, Page 127Recorded5/6/2008

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 5850, Page 523Recorded8/1/2007

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3620, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1986