Skip to content

348 W Wycoff WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block88.43
Lot1
QualifierC0348
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1810

Building Details

Building Class---
DescriptionCF GLENHURST-I
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,118
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
35%
Improvement Value:$27,800
65%
Total Assessment$42,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,219+3.1%
2024$5,063+3.3%
2023$4,899+0.1%
2022$4,892+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 18470, Page 1798

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 17447, Page 1457Recorded3/15/2019

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 5560, Page 786Recorded10/3/2005

Property Sale

Sale
$97,000

To:

DeedBook 4743, Page 470

Property Sale

Sale
$80,936
DeedBook 3581, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1986